Kahramanmaraş`ta İnşaat Sektörüne Yönelik Belgelendirme Hizmetleri Hakkında Bilgi Verildi

16.10.2017
2,007

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KMTSO) inşaat ve inşaata bağlı sektörlere yönelik Sektör Buluşmaları gerçekleştirildi. Sektör Buluşmaları'na katılan üyelere, TOBB MEYBEM tarafından "mesleki yeterlilik sistemi", "belge zorunluluğu" ve "inşaat mesleklerinde mesleki yeterlilik sınavları" konulu bilgilendirme yapıldı.

Sektör buluşmalarına, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın 9, 12, 13, 14 ve 29. meslek gruplarından oluşan inşaat ve yapı sektöründe faaliyette bulunan üyeler katılım gösterd.

10 Ekim 2017 tarihinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın fuayesinde düzenlenen toplantıya, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ile Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

Açılış konuşması yapan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, 81 meslekte belge zorunluluğu bulunduğunu hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: "Bunların 18’i inşaat sektörümüzü ilgilendiriyor. Bu konuyla ilgili olarak, Meybem Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş., Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği inisiyatifi ile kurulmuş bir sınav ve belgelendirme merkezi olarak 81 il 160 ilçede bulunan oda ve borsalar işbirliği ile ülkemizin tamamında hizmet sunmaktadır. Odamız işbirliği ile gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlara, MYK mesleki yeterlilik belgeleri verilecektir.”

Daha sonra TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından, Mesleki Yeterlilik Kanunu ve bu kapsamda tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğuna ilişkin detaylı bir sunum yapılarak, inşaat sektörü temsilcileri bilgilendirildi. Belgesiz her bir çalışana, her ay için beş yüz lira idari para cezası uygulamasının bulunduğu, 48 meslekte denetimlerin 2017’de başladığı, 31 meslekte ise 2018 Eylül ayında başlanacağı hatırlatıldı. Özellikle inşaat sektöründe 18 meslekte, yeterlilik belgesine sahip çalışanların bulunması gerektiği ifade edilerek, sınav ve belgelendirme ücretleri konusunda devlet teşviki olduğu ve sınavlarda başarılı bulunan adayların ücretlerinin kendilerine iade edildiği vurgulandı.