Trabzon`da 20-22 Nisan tarihleri arasında 209 inşaat ustasının sınavları tamamlandı

09.05.2017
2,546

TOBB MEYBEM, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 209 inşaat ustasına mesleki yeterlilik sınavları uyguladı.

TOBB-MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın iştiraki olan ABİGEM’in (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) işbirliğiyle düzenlenen sınavlar 20-22 Nisan 2017 tarihleri arasında yapıldı. İnşaat ve makine alanında toplam 209 kişiye yönelik uygulamalı ve teorik mesleki yeterlilik sınavları gerçekleştirildi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise, bölgede Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili mağduriyetlerin giderilmesi ve bir daha yaşanmaması için üyelerin ABİGEM’le iletişime geçerek çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesini bir an önce aldırmaları gerektiğini vurguladı. Hacısalihoğlu, “Çalışanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işveren, 12 ay boyunca SGK sigorta işveren payını ödemiyor. Belgesi olan birini işe alırsa 4,5 yıla varan sürelerde sigorta işveren payını ödemiyor. Belgesiz işçi çalıştırmanın cezası çalışan başına aylık 500 lira” diye konuştu.

SINAV ÜCRETLERİ İŞSİZLİK FONUNDAN KARŞILANIYOR

Tehlikeli işler için uygulanan sistem, işveren ve çalışanlara herhangi bir maddi yük getirmiyor. Sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı İŞKUR’un İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan temin edilecek.