Van Ticaret ve Sanayi Odası`nda Mesleki Yeterlilik Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

05.05.2017
2,304

Van’da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), MEYBEM A.Ş ve Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) işbirliğinde, tehlikeli iş kollarında faaliyet gösteren işletmelere yönelik ‘Mesleki Yeterlilik Bilgilendirme’ semineri düzenlendi.

Van TSO’da düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, daha önce çeşitli alanlarda 734 eğitimle 3 bine yakın kursiyeri belgelendirdiklerini belirtti. Özellikle ağır ve tehlikeli iş kollarında çalışan insanların mesleki yeterlilikle belgelendirilmesinin önemine değinen Takva, “Eğer bir işte çalışıyorsanız, işin tehlike sınıfına göre mutlaka temsil ettiğiniz mesleki düzey içerisinde belgelendirmeniz gerekiyor. Bu bir yasal zorunluluktur. Aksi durumda bunun sağlanması ve bu iş kollarında çalışmanızın mümkün olmayacağını ve bundan sonraki denetimlerde de bu belgelendirmenin aranan önemli bir belge olacağı konusunda Genel Müdürümüz bizlere sunum yapacak. Bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği konusunda bizlere katkı sağlayacaktır” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yapılan sunum ile, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler arasında yer alan 48 meslekte, mesleki yeterlilik belgesini zorunluluğu getirildiği belirtilerek, MEYBEM tarafından yapılan mesleki yeterlilik sınavları ile sadece 1 yılda 10 binin üzerinden mesleki yeterlilik belgesi verildi kaydedildi. Sunumda, mesleki yeterlilik sistemi, belge zorunluluğu, mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili işveren sağlanan destek ve teşvikler anlatılarak, MEYBEM sınav ve belgelendirme hizmetleri hakkında detaylı bilgi verildi.