Muğla Fethiye`de 4. Grup İnşaat Mesleki Yeterlilik Sınavları Düzenlendi

07.02.2017
3,276

Mesleki yeterlilik sınavları, 1-3 Şubat tarihleri arasında Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapıldı. Sıvacı, ahşap kalıpçı, duvarcı, seramik karo kaplamacısı, betonarme demircisi, ısı yalıtımcı ve inşaat işçiliği alanında açılan mesleki yeterlilik sınavlarında 136 kişi belgesini almak için ter döktü.

Merkezimiz tarafından gerçekleştirilen mesleki yeterlilik sınavlarımızı, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde gördü. Akif Arıcan, yazılı sınav, proje okuma sınavı ve uygulamalı sınav gözetimcileri ile ayrı ayrı görüşerek sınavın durumu hakkında bilgi aldı. Her meslek erbabının mesleğini belgelendirmesi gerektiğini belirten Arıcan, bu sınavların Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenmesine devam edileceğini söyledi. Mesleki yeterlilik sınavlarının yapıldığı Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Baki Burucu ile de görüşen Arıcan, MEYBEM sınavlarındaki işbirliğinden ötürü Okul Müdürü Baki Burucu’ya teşekkür etti.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte ve 2016/1sayılı Tebliğ ekinde yer alan 8 meslekte (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde ise idari para cezası uygulanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 48 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacak. Fethiye'de gerçekleştirilecek teorik ve mülakat sınavları Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasında; Performans sınavları ise saha ortamında (okul, atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenecektir.