Karapınar TSO’da İnşaat Ustalarına MEYBEM Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri Tanıtıldı

01.02.2017
3,104

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler kapsamında 48 meslekte zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili bilgilendirme toplantısı, 31.01.2017 tarihinde Karapınar TSO toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Karapınar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Metin Zengin, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Sözen, Karapınar Şehit Oğuzhan Aydınbelge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Bağcı, odamız üyesi işveren ve işyeri temsilcilerinin yanı sıra konuşmacı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler kapsamında zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili bilgiler veren MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamındaki 48 meslek dalında 01.01.2017 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini ve meslek lisesi, meslek yüksekokulu diploması ve mesleki eğitim merkezinden alınmış diplomalar ve ustalık belgeleri dışındaki tüm belgelerin geçerliliğini kaybedeceğini belirtti. MYK tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ile sınav ücretlerinin tamamının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağını söyledi.

Toplantı sonrasında Karapınar TSO ve TOBB-MEYBEM A.Ş. işbirliği ile gerçekleştirilecek olan sınav ve belgelendirme faaliyetleriyle ilgili işveren ve işyeri temsilcileri ile istişarede bulunuldu.