İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi

17.09.2018
959

Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş ve TOBB MEYBEM tarafından İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine  yönelik ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde alınması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesinin Belgelendirme süreci’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İTSO’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ABİGEM Direktörü İdil Teoman, İTSO Meclis üyeleri, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez ve İTSO üyeleri katıldılar.

İTSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmazı; "Bilindiği üzere, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 Nisan 2015 tarihinde kabul edilerek yasalaşmıştır. Kanun değişikliğiyle, iş dünyasını yakından ilgilendiren bazı kararlar alınmış belge zorunluluğu getirilen meslekler olduğu ve Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanların bundan sonraki süreçte çalıştırılamayacağı hüküm altına alınmıştır. Kanun değişikliğiyle yenilenen Mesleki yeterlilik sisteminin orta ve uzun vadede işsizliğin azalması, istihdamın gelişmesi ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Belgelendirilmiş kalifiye işgücü istihdamının artmasını ve daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de desteklediğine inanıyoruz. Bu noktada, Hatay’da bu sistemin daha yaygın hale getirilmesi, çalışanların ve firmaların kanuni yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla, geçtiğimiz günlerde TOBB Meybem A.Ş. ile Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında, iş protokolü imzalanmıştır. Bu işbirliğinin, Hatay’daki çalışanlara ve işverenlere, Mesleki Yeterlilik Belgesi alımı konusunda yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından TOBB MEYBEM sınav ve belgelendirme süreci, Hatay il ve ilçelerinde gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi verildi.