Manisa`da Mesleki Yeterlilik Sınavlarımız İle İlgili Bilgi Verildi

20.11.2017
2,632

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban’ın sunumuyla “Mesleki Yeterlilik Sistemi’’ hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıya Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, TOBB MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, Manisa iş dünyasının temsilcileri ile İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yayım tarihi itibariyle yürürlüğe giren ‘Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ 2017/1’ ile 33 meslekte daha MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiş ve böylece daha önce belirlenen 48 meslek ile birlikte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 81’e çıkartılmıştır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü müfettişleri tarafından yapılacak denetimlerde, işyerlerinde bu belgeye sahip olmayan kişilerin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde her bir çalışan için 527 Türk lirası idari para cezası uygulanacağından, belge zorunluluğu kapsamında yer alan mesleklerde faaliyette bulunan iş yerlerimizin, çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesi aldırabilmeleri için, mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurumlarına başvurmaları önem arz etmektedir. TOBB MEYBEM A.Ş. de, bu yetkilendirilmiş mesleki yeterlilik ve belgelendirme merkezlerinden birisidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından sınav ve belgelendirme merkezi olarak kurulan TOBB MEYBEM A.Ş., 81 il ve 160 ilçede bulunan oda ve borsaların işbirliğiyle sınav ve belgelendirme hizmetlerini tüm Türkiye'de vermektedir. TOBB MEYBEM, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan inşaat, asansör, metal, makina ve otomotiv sektörlerinde, 31 ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti sunmaktadır. Nitekim odamız üyeleri, Etkin Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret a.ş. ile Kral Tekstil Örme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin çalışanları MEYBEM tarafından düzenlenen makina bakımcı mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olarak Mesleki Yeterlilik Belgelerini almaya hak kazanmışlardır. Toplantının sonunda kendilerine belgelerini sizlerin huzurunda takdim edeceğiz. Düzenlemiş olduğumuz bu toplantı ile siz değerli üyelerimizin, mesleki yeterlilik belgesi başvuru süreci, belgelendirme kapsamdaki sektörler, istihdam teşvikleri, sınav ve belgelendirme sistemi ile cezai yaptırımlar hakkında bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz."

Konuşmanın ardından gerçekleşen sunum ile, mesleki yeterlilik belgesi başvuru süreci, belgelendirme kapsamdaki sektörler, istihdam teşvikleri, sınav ve belgelendirme sistemi ile cezai yaptırımlar hakkında detaylı bilgiler verilerek katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı.

Toplantının son bölümünde ise Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, MEYBEM tarafından düzenlenen Makina Bakımcı Mesleki Yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayan Etkin Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kral Tekstil Örme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgelerini verdiler.