Giresun`da Mesleki Yeterlilik Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

27.10.2017
2,464

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda, Mesleki Yeterlilik Belge Süreci bilgilendirme toplantısı düzenlendi.Toplantıya Giresun iş dünyasının yanı sıra Mesleki Yeterlilik Kurumu Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü A.Saygın Baban’da katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın, “Mesleki Yeterlilik Belgesi’nde bir buçuk yılı geride bıraktık.Bir çok meslekte sınav gerçekleştirdik.Zor ama faydalı bir süreç.İlk etapta çalışanlar zorlansa dahi zamanla bu programa entegre oldular.Ayrıca bazı mesleklerde ki zorluklar kolaylaştırılmalıdır.”dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise Giresun’da yaklaşık 650 kursiyere Mesleki Yeterlilik Belgesi verildiğini belirterek, “Bu konuda elimizden geldiğince bir büyük bir mücadele veriyoruz. Meclis başkanımızın buradaki emekleri büyük. Bu belgeler verilirken ücret ödenmiyor, ücretin tamamı devlet destekli. Böyle bir imkan var, çalışanlar faydalanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun modern ahilik kurumu denilebilecek bir kurum olduğunu belirten Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Ordukaya, “Ülkemiz, dünyamız, küresel ekonomide tüm ülkeler ahilikten bir nevi yeterliliğe geçiyor. Ülkemizdeki çalışma hayatının yeterliliğe geçiş sürecini çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliği kuralları doğrultusunda mesleki yeterliliğin belirlenmesi noktasında bu hususlarda görev yapıyoruz.” dedi.

Türkiye’de Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına giren her 100 kişiden 70’inin ilk sınavda belgesini aldığına, ikinci ve üçüncü sınavda belge alma başarısının ise yüzde 90 lara çıktığına dikkat çeken Ordukaya; ”Giresun’da bu oran daha yüksek ve her 100 kişiden 77 si ilk sınavında başarılı olmuştur.İkinci ve üçüncü sınav hakkını elde edenlerin oranı ise yüzde 90 seviyelerindedir.”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak ülke genelinde 60’ın üstünde vilayette sınav gerçekleştirdik.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası bu alanda en iyi Odalar arasındadır.”açıklamasını yaptı.

Toplantının kapanış kısmında ise son dönemde gerçekleştirilen mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olan Çelik Kaynakçısı Seviye 3, İnşaat İşçisi Seviye 2 ve Ahşap Kalıpçı Seviye 3 mesleki yeterlilik belgeleri takdim edildi.